21 November 2018

З настанням холодів знову постало актуальне питання щодо заміни коліс. Щоправда, актуальне воно лишень для тих, хто користується двома комплектами шин. А для автовласників, які вважають за краще їздити на одній гумі весь рік, НВ зібрало декілька невтішних аргументів.

Як завжди, морози і сніг наприкінці минулого тижня стали несподіванкою для багатьох українців. Дійсно, до зими ж ще цілих… 10 днів! Раптово посипавшись з неба, мов грім серед білого дня, біла субстанція викликала транспортний колапс в Києві і порадувала власників шиномонтажок, до яких вишикувалися чотириколісні черги.

Що таке всесезонні шини?

Як не дивно, цей винахід – заслуга не вітчизняних умільців, а відомої компанії Goodyear. У 1977 році американські інженери розробили гуму середньої щільності, яка мала ідеально підходити для регіонів з м’яким кліматом і постійною плюсовою температурою.

Звісно, ідею підхопили інші компанії і поширили універсальну гуму в усьому світі. Найбільше нові шини сподобалися далекобійникам, адже при такому навантаженні шини середньої щільності мають оптимальні характеристики керованості і зносу.

Але власники легкових автомобілів в країнах з морозними зимами наражалися на проблеми: виявляється, гума не такі вже й усесезонна. Якщо літні шини розробляють більш стійкими до зносу, а зимові створені з домішок м’яких матеріалів, – то всесезонка вийшла, як мовиться, ні риба ні м’ясо.

В умовах українських зим така гума замерзає і втрачає свої властивості, а на гарячому асфальті влітку, навпаки, швидко спалює необхідну для ідеального зачепу висоту протектора.

Яка відмінність між зимовою гумою і всесезонкою на практиці?

Судячи з тестів на снігу і льоду, всесезонна гума значно поступається зимовій за довжиною гальмівного шляху, керованістю в поворотах і навіть зчепленні при розгоні.

Один з таких тестів провели незалежні дистриб’ютори автомобільних шин з США Tire Rack. На хокейному майданчику фахівці порівняли два ідентичних автомобіля на різних покришках в класичному слаломі, повороті під 90 градусів, розгоні і гальмуванні.

У всіх дисциплінах найкращі результати показали зимові колеса. А саме: гальмівний шлях при 20 км/год у зимових шин становив 11 метрів, а всесезонних – більше 18; в розгоні з місця до 20 метрів зимові покришки виграли три секунди; в тесті з поворотом під 90 градусів авто на всесезонці взагалі вилетіло з позначеної конусами зони.

«Мені байдуже, у мене електроніка»

Практично всі сучасні автівки укомплектовані різними електронними помічниками і системами безпеки. Та навряд чи досвідчений водій вирішить, що цього буде достатньо і його «просунуте» авто впорається з кепськими дорожніми умовами на будь-який гумі.

Як показав тест, антипробуксовувальна система ASR залишається безпорадною зі всесезонною гумою на льоду, марно намагається просунути автомобіль вперед і лише після кількох метрів знаходить мінімальний зачіп.

З ABS – антиблокувальною гальмівною системою – те саме. Без достатнього зчеплення на льоду система активується при найменшому натисканні на педаль і ривками просуває авто вперед, не дозволяючи йому схопитися за покриття.

Не рятує й електронний контроль стійкості ESP. Неякісна гума не дозволяє системі пригальмовувати потрібними колесами в повороті, і машину інерційно заносить уперед через недостатню поворотність.

«Мені байдуже, у мене повний привід»

Безумовно, чотири провідних колеса забезпечують кращий контроль над авто, але експерти передбачили цей варіант, і також порівняли повнопривідні машини на зимових і всесезонних шинах.

На тесті з прискоренням різниця була практично непомітною: 20 метрів авто на зимовій гумі проїхало за 3,1 секунди, а на всесезонній – за 3,7. Проте різниця в гальмівному шляху повинна насторожити навіть «повнопривідників»: при 18 км/год кросовер на зимовій гумі гальмував 10 метрів, а на всесезонній — 17.

Провалила всесезонка і тест з поворотом під 90 градусів: на швидкості 18 км/год повнопривідне авто з усіма електронними системами все одно вилетіло з позначеної зони проїзду.

«Усе життя їжджу на всесезонці і не вбився»

Очевидно, з цим аргументом посперечатися практично неможливо. Хоча, як мовиться, і їжаку зрозуміло, що коли на таких малих швидкостях гальмівний шлях збільшується на 7 метрів, – при 50 або, не дай боже, 80 км/год ці показники можуть стати критичними, навіть з умовою завчасного гальмування.

Везіння – річ хороша, але, на жаль, на нього не завжди можна покладатися. А ось на коефіцієнт тертя і правила дорожнього руху – можна і потрібно.

«У мене нема грошей, відчепіться»

Найбільш поширеною причиною установлення всесезонних шин є економія. Хоча, як виявляється, цей урок вже пройшли не тільки в Україні, але і в США, де було винайдено всесезонку.

Уявіть собі, американські водії теж скупляться і воліють «притиснути» двох зайців (літніх і зимових) однією гумою. Прикро, але й тут адептів «вічнозелених» шин очікує прорахунок: враховуючи знос гуми, яка експлуатується тільки в призначену для неї пору року, – вартість володіння двома комплектами коліс на кілька років вперед може бути навіть нижчим, ніж частіша заміна «робочих» всесезонних шин. Якщо, звісно, не йдеться про дідівські жигулі, які їздять взимку і влітку на облисілій всесезонці ще з початку 1990-х (а трапляються й такі).

Виїжджаючи на неналежних шинах, не варто забувати і про потенційні ризики ДТП. Інвестиції в гарну зимову гуму, в цьому сенсі, – ваша страховка й економія на рихтуванні бамперів, витяжці крил/дверей, новій оптиці і більш серйозних наслідках.

Тож відмова від переходу на зимові/літні шини – це радше безвідповідальність і ледачість автовласника, ніж економія коштів. Адже на несправних гальмах не зекономиш – небезпечно, а ось на гумі – чом би й ні?


Комментарии пользователей

Добавить комментарий

Написать комментарий

 

Количество оставшихся символов -